Fintech Forum'16 Sektörün Liderlerini Bir Araya Getirdi!

Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek'in katılımıyla gerçekleşen, Fintech İstanbul ve Bizz Consulting tarafından düzenlenen

Fintech Forum'16'da finansal teknolojiler konuşuldu, yerel ve global örneklerle sektörü nelerin beklediği, neler yapılması gerektiği değerlendirildi.

 

The Ritz Carlton İstanbul’da bu yıl ilki düzenlenen Fintech Forum’16 sektörden birbirinden değerli katılımcıları ağırladı. Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, son dönemde yaptıkları çalışmalardan bahsederek, fintech ile ilgili, ekosistemin bütün oyuncularının iş birliği yapması gerektiğini dile getirdi ve fintech ekosisteminin oluşturulması için çabaların yoğunlaştırılması gerektiğini kaydetti.

Turkcell Ödeme Hizmetleri A.Ş Genel Müdürü Melike Kara ve Intertech Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dilek Duman’ın sunumları ile başlayan program, Fintech İstanbul Kurucusu Prof. Dr. Selim Yazıcı, Apeiron Investments Kurucu Ortağı Timo Dreger ve Femtech Global Kurucusu Ghela Boskovich’in konuşmalarıyla gerçekleşen panel ile devam etti.

CEO Panel 2023, İhsan Elgin moderatörlüğünde, 212 Capital Kurucu Ortağı Numan Numan, Revo Capital Genel Müdürü Cenk Bayrakdar, Iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu ve Birleşik Ödeme CEO’su İlker Sözdinler oturumunda gerçekleşti. İlker Sözdinler, Türkiye’de fintech sektörünü şu sözleri ile değerlendirdi:

“Türkiye’de iyi bir ödeme sistemi ekosistemi mevcut, özellikle teknoloji anlamında çok iyi firmalarımız var, keza fintech hızlı büyüyen bir sektör. Ülkemizdeki genç nüfus ve mobil penetrasyon oranlarının yüksek olması da oldukça etkili. BDDK’nın sektörü regüle etmesiyle birlikte fintech sektörüne güven ortamı oluştu, oyuncuların da uyum sağlamasıyla kurallar netleşti. Dijital ödemeler, para transferi, para tahsilatı gibi alanlarda iyi oyuncular geliyor.

Sektörde iyi ve önde olduğumuz alanların yanında, sektörü biraz daha geriden takip ettiğimiz kategoriler de var. Bunların bazıları regülasyon kaynaklı bazıları ise ekosistem kaynaklı olabiliyor. P2P lending pazarı bildiğiniz üzere, son birkaç senede ciddi bir yol kat etti globalde. Türkiye’de ise henüz gerekli regülasyonlar olmadığı için bu alanda oyuncu yok. Blockchain tarafında ise globalde uygulamaya geçildi, bizde ise bankalarımız ve ekosistem içinde henüz  konuşulmaya başlandı, uluslararası para transferlerini blockchain teknolojisi ile yapmaya başladılar. Blockchain teknolojisi sadece para transferinde değil sigorta ve varlık yönetiminde de hayatımızı değiştirecektir. Bildiğiniz gibi, fintech ürünlerinin çoğu müşteri deneyiminin iyileştirmek, en basite indirgemek üzerine kurulu ve kullanıcının hayatını kolaylaştırmak üzere hizmet veriyor. Yurtdışına baktığımızda perakende zincirleri check out süreçlerini değiştirmek için inovatif çözümler geliştiriyor. Büyük şirketler hâli hazırda pilot lokasyonlarda denemelere başladılar. Bizdeki ÖKC entegrasyonu ile birlikte Türkiye’de de yakın zamanda bu tarz uygulamaları göreceğimize inanıyoruz.”

Sözdinler, kurulduğumuz günden beri Türkiye’den dünyaya açılan global bir ödeme sistemi şirketi olmayı planladığımızı belirterek, ön ödemeli kart, mobil ödeme ve para transferinde de lider oyuncu olmayı ve Ankara’da hizmet verdiğimiz self servis kioskları 2017 içinde 5-6 şehre daha yaymayı hedeflediğimizin altını çizdi.