Gazmatik

Gazmatik

Türkiye’nin nüfus açısından en büyük ikinci şehri olan Ankara’nın doğalgaz dağıtımını yapan BAŞKENTGAZ self-servis kiosk’larda Birleşik Ödeme’yi seçti. 2016 senesinden beri abonelere hizmet veren kiosk’lar toplamda 67 noktada hizmet vermektedir.

Ankara’da 2016 yılına kadar milyonlarca doğalgaz aboneleri doğalgaz alabilmek için zahmetli yollar ve uzun süreler harcıyorlardı. Ankara nüfusunu düşündüğümüzde dolum gişelerinde oluşan yoğunluk sebebiyle aboneler sıkıntı yaşamaktaydı. Her ne kadar yoğunluğun giderilmesi için uğraşılsa da, teknolojik ve günü yakalayan bir çözüm gerektiği ortak bir fikirdi. Ankara soğuk bir iklime sahip olduğundan dolayı doğalgaz abonelerinin mağdur olmaması ve verilen hizmetin kusursuz olması gerekiyordu.

Gişelerde insan faktörünün çok önemli olduğundan; bu süreçte kartın alınması , kartın bir cihaza okutulması, paranın alınması , para üstü verilmesi insana bağlı işlemler olduğu için çok fazla zaman alabilmekteydi. Ancak kiosk’larda bu süreleri çok daha hızlı ve çok daha güvenilir bir şekilde yapılabileceğini kurgulamıştık.

Tam bu zamanda Birleşik Ödeme tarafından abonelere çözümler üretilmeye ve gerekli alt yapılar tamamlanarak hizmet verilmeye başlandı. Hayata geçirilen Gazmatiklerin ana amacı;  aynı anda hem bakiye dolum süresini kısaltmak hem de işletme maliyetleri düşürmek olarak yola çıkıldı. Başkentgaz ile sıkı bir çalışmanın sonucunda tamda isteğe ve şartlara uygun , standartların üzerinde , profesyonel bir ekibin yönettiği Gazmatik’ler hizmet hayatına başladı.

Aboneleri gişede bekletmeden saniyeler içerisinde dolumu tamamlatarak gerek abonelere gerekse işletmeye maliyetlerini düşürme , işgücünü azaltma ve enerji tasarrufu yaptırma gibi avantajlar sağlamış olduk. Milyonlarca kişinin kullandığı kioskların konumlandırılması için ekstra çaba harcanıp , vatandaşların en yoğun olduğu bölgeler , AVM’ler ve metro istasyonları titiz ve detaylı  bir çalışma sonrasında konumlandırıldı. Kioskların bakımı , gerekli paranın ve para üstlerinin  kiosk’lara yüklenmesi ,ve 24 saat açık olan çağrı merkezi hizmeti gibi operasyonlar Birleşik Ödeme tarafından yürütülmekte ve takip edilmektedir.

Teknik altyapı ve fonksiyonların bir araya geldiği ve kendi imalatımız olan kiosk’lar ile Ankara metro istasyonları dahil toplamda 62 noktada 7 gün 24 saat  sizlere verdiğimiz nitelikli hizmetlerimiz  yayılarak devam etmektedir.