TÜM HABERLER
DEİK’in Fintech Başkanı İlker Sözdinler Oldu

Türkiye’nin lider fintech şirketi Birleşik Ödeme CEO’su İlker Sözdinler, DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) çatısı altında yapılanan Dijital Teknolojiler İş Konseyi’nin Fintech Başkanı seçildi. Yeni görevi ile İlker Sözdinler, DEİK’te finansal teknoloji şirketlerinin yurtdışı pazarlara açılması konusunda liderlik yapacak.

İnovatif fintech çözümleriyle Türkiye’nin ilk elektronik para şirketlerinden biri olan Birleşik Ödeme’nin CEO’su İlker Sözdinler, DEİK’in (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Dijital Teknolojiler İş Konseyi’nin Fintech Başkanı seçildi. Türkiye ekonomisinin dinamiklerini güçlendirmek ve Türkiye’nin gücünü dünyaya taşımak amacıyla faaliyet gösteren DEİK, ülkemizdeki teknoloji ihracatını artırmak üzere kurduğu Dijital Teknolojiler İş Konseyi kapsamında 9 farklı komite oluşturdu. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen konseyde Fintech Başkanlığı görevi ise İlker Sözdinler’e verildi. 

Finansal teknolojilerin yurtdışında söz sahibi olması için çalışacak

İlker Sözdinler, yeni göreviyle ilgili olarak şunları söyledi: “Uzun yıllardır finansal teknolojiler alanında edindiğim deneyimlerle, kurduğum her yapıyı globalleştirmek üzere çalışmalar yürüttüm. Kurucusu ve CEO’su olduğum Birleşik Ödeme, uluslararası para transferinden, ön ödemeli kart ve dijital cüzdana, offline/online tahsilattan akıllı kasaya, kiosklardan sadakatin bir hizmet altyapısı olarak sunulmasına kadar birçok alanda uzmanlaşmış bir şirket. Bunun yanı sıra; yurt içinde global şirketler ile ve yurtdışında da para transferinin önemli isimleriyle çalışmasından kaynaklı uzman ekibiyle birçok tecrübeye sahip ve şimdi bu tecrübemizi ülkemizdeki diğer fintech şirketleri için yol gösterici nitelikte kullanmaya hazırız.

Ülkemiz ise finansal teknolojiler alanında gerek yetişmiş insan kaynağı gerekse sahip olduğu bilgi birikimi açısından çok özel bir konumda yer alıyor. Bu vesileyle, DEİK gibi güçlü bir kurumun çatısı altında, bu yıl ilk kez kurulan Fintech Başkanlığı’nı üstlenerek bu kıymetli teknolojilerin yurtdışına açılması konusunda destek vereceğimiz için çok büyük görev bilinci ile hareket ediyor ve heyecan duyuyoruz. Kısa vadeli olarak önemli fuarlarda Türk fintech pavilyonu kurmayı; orta vadeli olarak 2025 yıl sonu itibari ile sektördeki her 4 fintech oyuncusunun en az birinin uluslararası iş yapar hale gelmesini; uzun vadeli olarak ise 2030 yılı itibari ile en az 5 fintech şirketinin artan ihracat geliri sayesinde Fortune 500 listesinde yer almasında aktif rol almayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde, Türkiye’nin finansal teknolojileri alanında başarılarına katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

İlker Sözdinler Hakkında

Birleşik Ödeme CEO’su İlker Sözdinler 2005 yılında PennState Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri ve İşletme çift anadal yaparak lisans eğitimini tamamladı. Sonrasında kariyerine 2005 yılında NGN’de kurucu ortak olarak devam eden İlker Sözdinler, NGN’de birçok finansal kuruluşa hizmet verdikten sonra, bölgenin büyük yabancı entegratörüne hisselerini satarak ilk exit’ini başarıyla gerçekleştirdi. Bu süreçte 2010’da kurduğu Birleşik Ödeme ile FaaS vizyonunu Türkiye’ye duyurma hedefiyle sektörde yenilikçi bir adım attı. Teknoloji ve inovasyona olan tutkusuyla kurmuş olduğu Birleşik Ödeme ile önemli başarılara imza atan İlker Sözdinler, Ekonomist Dergisi’nin yayınladığı ‘’40 yaş altı en güçlü 40 genç CEO” listesinde yedi yıl üst üste yer aldı. 12 yıldır artan başarıyla finansal teknolojiler alanında çalışan, ilk elektronik para şirketlerinden biri olan Birleşik Ödeme, 2020 yılında Finberg’ten aldığı yatırımın yanı sıra 2021 yılında da Oyak Portföy Girişim Sermayesi Fonları’ndan aldığı yatırım ile hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Şirket, İlker Sözdinler’in “bölgenin en büyük fintech şirketi” olma vizyonuyla emin adımlarla ilerlerken; Türkiye’ye ek olarak Azerbaycan, Romanya, Gürcistan’da faaliyet gösteriyor ve 2023 yılı itibarıyla toplamda 10 ülkede faaliyete geçmeyi hedefliyor. Sözdinler ayrıca, teknoloji alanında girişimlere yatırım yaparak ekosistemin güçlenmesine destek olmayı sürdürüyor ve 2022 yılı itibarıyla DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) çatısı altında yapılanan Dijital Teknolojiler İş Konseyi’nin Fintech Başkanlığı’nı sürdürüyor.

Evli ve iki çocuk babası İlker Sözdinler, çizgi roman ve bilim kurgu romanlarından keyif alıyor. Marvel ile DC ve Star Wars hayranı olmasının yanı sıra, sıkı bir Beşiktaş taraftarı.

Ekim, 2022
DİĞER HABERLER
<strong>Unicorn Hayali</strong>
Kasım, 2022
Unicorn Hayali
DEVAMINI OKU
<strong>Dijital Cüzdan Çözümlerinin Öncü Şirketi</strong>
Ekim, 2022
Dijital Cüzdan Çözümlerinin Öncü Şirketi
DEVAMINI OKU
<strong>Birleşik Ödeme'ye Sardis'ten bir ödül daha</strong>
Ekim, 2022
Birleşik Ödeme'ye Sardis'ten bir ödül daha
DEVAMINI OKU
<strong>Y&uuml;zde 300 b&uuml;y&uuml;meye devam</strong>
Eylül, 2022
Yüzde 300 büyümeye devam
DEVAMINI OKU
<strong>Birleşik &Ouml;deme T&uuml;rkiye&#39;nin Teknoloji G&uuml;c&uuml;n&uuml; 10 &Uuml;lkeye Taşımaya Hazırlanıyor&nbsp;</strong>
Eylül, 2022
Birleşik Ödeme Türkiye'nin Teknoloji Gücünü 10 Ülkeye Taşımaya Hazırlanıyor 
DEVAMINI OKU
<strong>Birleşik &Ouml;deme 2023&#39;te en az 10 &uuml;lkede hizmet verecek&nbsp;</strong>
Eylül, 2022
Birleşik Ödeme 2023'te en az 10 ülkede hizmet verecek 
DEVAMINI OKU
<strong>50 milyar TL işlem hacmi ve 15 milyon son kullanıcımız bulunuyor</strong>
Ağustos, 2022
50 milyar TL işlem hacmi ve 15 milyon son kullanıcımız bulunuyor
DEVAMINI OKU
<strong>Birleşik Ödeme fintech ihracatına Gürcistan ile devam ediyor</strong>
Ağustos, 2022
Birleşik Ödeme fintech ihracatına Gürcistan ile devam ediyor
DEVAMINI OKU
<strong>Birleşik Ödeme, en yüksek ödenmiş sermayeye sahip elektronik para şirketi oldu</strong>
Kasım, 2021
Birleşik Ödeme, en yüksek ödenmiş sermayeye sahip elektronik para şirketi oldu
DEVAMINI OKU
<strong>Dijital &ouml;d&uuml;llendirme c&uuml;zdanı iWallet, Birleşik &Ouml;deme ve Hayhay&rsquo;dan yatırım aldı</strong>
Ekim, 2022
Dijital ödüllendirme cüzdanı iWallet, Birleşik Ödeme ve Hayhay’dan yatırım aldı
DEVAMINI OKU
<strong>Birleşik &Ouml;deme Başkent Kart ile Ankara Halkının Yanında!</strong>
Ekim, 2022
Birleşik Ödeme Başkent Kart ile Ankara Halkının Yanında!
DEVAMINI OKU
<strong>Bak&uuml;&rsquo;den sonra ikinci yurt dışı hamlesi Birleşik &Ouml;deme&rsquo;nin Romanya ofisi a&ccedil;ıldı</strong>
Aralık, 2021
Bakü’den sonra ikinci yurt dışı hamlesi Birleşik Ödeme’nin Romanya ofisi açıldı
DEVAMINI OKU
<strong>Birleşik &Ouml;deme CEO&#39;su İlker S&Ouml;ZDİNLER Ayvalık Business Forum&#39;daydı</strong>
Eylül, 2022
Birleşik Ödeme CEO'su İlker SÖZDİNLER Ayvalık Business Forum'daydı
DEVAMINI OKU