MNG Kargo & Birleşik Ödeme Çözüm Ortaklığı: MNG Kargo PaySafe

Birleşik Ödeme'nin Online Akıllı Kasası "PaySafe"
MNG Kargo Şubelerinde Hayata Geçti!

Birleşik Ödeme CEO’su İlker Sözdinler’in ‘online akıllı kasa çözümü’ olarak nitelendirdiği PaySafe’in ilk adımı, teknolojik anlamda kendini sürekli yenileyen MNG Kargo ile atıldı.

Sektör için önemli bir adım olan bu iş birliğinin ayrıntıları; Birleşik Ödeme CEO’su İlker Sözdinler ve MNG Kargo CFO’su Kağan Gündüz ile PSM Dergisi'nde konuşuldu.

Gün ve Saat Bağımsız Hizmet

Finansal IoT teknolojileri ile geliştirilen online akıllı kasa PaySafe, hem kiosk hem de Nöbetçi Transfer'in birleştiği bir ürün. Esas amacı, dijitalleştirilmiş nakit yönetimi sağlayarak iş ortaklarının şubelerindeki nakit paralarını anında ilgili banka hesaplarına geçirmek ve paralarına 7/24, gün ve saat bağımsız ulaşmalarını sağlamak. PaySafe ile gün ve saat bağımsız hafta içi EFT saati dışında, hafta sonu ve resmi tatillerde bile 7/24 her an paralara ulaşılabiliyor ve değerlendirilebiliyor. Paranın toplanmasındaki işlemlerin ve kasayla ilgili operasyonel maliyetlerin tümünü Birleşik Ödeme tek noktadan üstlenerek 360 derece uçtan uca çözümler sağlanıyor. Perakende, kargo, akaryakıt gibi nakit paranın fazlaca döndüğü sektörler tarafından tercih ediliyor.

MNG Kargo ile ortaklığı hakkında konuşan CEO İlker Sözdinler; "Bu bağlamda PaySafe’i ilk olarak bu tarz projeleri seven değerli MNG Kargo ile uygulamaya soktuk. Çünkü MNG Kargo ile ilişkimiz oldukça iyi, aynı dili konuşan iki ekip olarak bunun çok faydasını gördük, ilk denemelerimizi burada yaptık. Sonrasında da başta lojistik, perakende, akaryakıt olmak üzere farklı sektörlerden talepler aldık." yorumunda bulundu.

Kasaya nakit para girdiği anda iş ortaklarının daha önce belirttiği banka hesaplarına paranın anında geçmesini sağlayan PaySafe, MNG Kargo özelinde; üzerinde 2 farklı düğme ile belirlenen bedel hesaplarına basarak ilgili nakdi gerek kargo bedeli, gerek mal bedeli olarak istenilen banka hesabına anında geçiyor.

"Birleşik Ödeme Güvencesiyle"

PaySafe sisteminden de kısaca bahseden Sözdinler, geliştirilen sisteme olan güvenini şu sözlerle vurguladı; "Kasaya para girince hangi hesaba yatıracağını seçiyor. Bu seçimi yaptığınız anda da gece-gündüz fark etmeden para anında hesaba geçiyor. Daha sonra paranın toplanması, kasanın operasyonel maliyetlerini ve lojistiğinin hepsini biz sağlıyoruz. Tabii bu işlemlerin hepsi sigortalı bir şekilde yapılıyor."

Nöbetçi Transfer hizmetinde 18 bankayla entegre bir şekilde çalışan Birleşik Ödeme, PaySafe hizmetiyle de bu 18 banka üzerinden 7/24 para transferi gerçekleştirebiliyor.
Yapılan bu iş birliğiyle de MNG Kargo şubesindeki para, anında bankada değerlendirebilir hale gelebiliyor.

"Hem Zamanlama Hem de Operasyonel Anlamda Çok Faydalı"

MNG Kargo CFO'su Kağan Gündüz de yapılan bu anlaşmayla ilgili olarak yorumlarını belirtti. “Finansal sistemde sunulan klasik çözüm ATM’ye tanımlanan müşteri kodlarıyla birlikte şubelerimizin ATM’den transfer yapıyor olması. Kargoyla birlikte nakdi aynı anda sürece sokmak şube üzerinde operasyonel kalite açısından bir yük yaratıyor. Diğer boyutu ise bahsettiğimiz klasik ATM kanalının yetersiz kaldığı alanlar. Öncelikle ATM’nin lokasyonuna bağlısınız. Şubeden çıkıp 8 gibi birim müdürünüzün bir ATM bulup parayı yatırması gerekiyor ki yatırsa bile anında hesabınıza geçen bir tutardan bahsetmiyoruz. Sonuç olarak hem paranın zaman ve faiz maliyeti var hem de biz ana işimiz olan operasyona yoğunlaşmak istiyoruz."

Birleşik Ödeme ve MNG Kargo'nun bir araya gelmesi hakkında da konuşan Kağan Gündüz, verimliliği artıracak çözümler arayışında olması sayesinde yollarının kesiştiğinden bahsetti. Teknolojik yatırımlarına hem iş süreçlerini verimli hale getirmek hem de şirketin gelirlerini artırmak için devam eden MNG Kargo, sektörüne öncülük etmeye devam ediyor.

"Son Alıcıya Teslimat En Kritik Konu"

Türkiye'deki kargo şirketlerinin teknoloji kullanımını da değerlendiren Kağan Gündüz, 2018'den itibaren e-ticaretin çok ciddi bir ağırlık kazanmasıyla birlikte; kargo şirketlerinin de dünyadaki bu gelişmelere ayak uydurmaya çalıştığından bahsetti.
"Kargoculukta bir kargonun yolculuğunu üç aşamada inceleriz. Birincisi müşteriden alım, ikincisi aktarmalar arası ulaşımın yapılması ve üçüncüsü alıcının adresine teslimat. Şu an son alıcıya teslimat (“last mile”) en kritik konu ve herkesin çözmeye çalışıp verimlilik getirmeye çalıştığı alan."

"Şimdilik 100'ün Üzerindeki Şubede PaySafe Kullanılıyor"

Şu anda 100'ün üzerindeki şubede kullanılan PaySafe, MNG Kargo personeline zaman avantajı kazandırdığı CFO Kağan Gündüz tarafından vurgulanırken aynı zamanda operasyona yoğunlaşılmasını da sağladığı belirtildi.

Online kasaların güvenilirliği hakkında da konuşan CEO İlker Sözdinler; para toplaması, teknik desteği ve yazılım desteği konularının Birleşik Ödeme tarafından sağlandığını ve hiçbir sorun yaşanmadığını vurguladı.

Para toplama şirketleriyle de sıkı bir entegrasyon halinde olan ve para toplama konusuna değinen Sözdinler, aracı şirketle 7/24 monitör edilen bir sistemin olduğundan; hangi kasada ne kadar para olduğunu ve ne zaman toplanması gerektiğini bildiklerinden bahsetti.

Tamamı Birleşik Ödeme tarafından Türkiye'de üretilen PaySafe'in para toplayıcısı Almanya'dan, printer'ı İtalya'dan sağlanıyor. Daha önce ithal ürünlerin kullanıldığı ve hem maliyet hem de fonksiyonelite açısından eksik kaldığını belirten Sözdinler; "Akıllı kasalar var ama akıllı kasalar parayı alıyor ve tutuyor gün sonunda. Anında banka entegrasyonuna geçen bir çözüm yok. Normalde dijital ekranlar yok. Bizden dijital ekranlı versiyonlarını daha büyük olanlarını istediler. Biz burada farklı modellerini de gerçekleştiriyoruz." dedi.

"Nakit Akışın Döndüğü Sektörlerin İlgisini Çekiyor"

Perakende, kargo, akaryakıt gibi alanlardan ciddi talep aldıklarını vurgulayan Sözdinler; PaySafe'in nakit paranın döndüğü tüm sektörlerin ilgisini çeken bir ürün olduğunu vurguladı.

PaySafe'in yanında Sumatik ve Gazmatik ürünlerinden de bahseden CEO İlker Sözdinler; "Su ve doğalgaz abonelerinin Ankara’da sayaç dolumlarını gerçekleştirdiği Sumatik ve Gazmatik kiosklarımızı biliyorsunuz. Pandemi döneminde hayata geçirdiğimiz “Evde Vezne” hizmeti ile de motorize ekipler kurarak bu su ve gaz dolumlarının evlerde gerçekleşmesini sağlamıştık. Burada da MNG Kargo ile anlaşmamız var. Burada MNG Kargo personeli bizim POS’larımızla gaz ve su dolumlarını gerçekleştiriyor. Şu anda Ankara’da ama biz MNG Kargo ile birlikte yakında tüm Türkiye çapında yol alıyor olacağız." diyerek sözlerine son verdi.

DİĞER YAZILAR
<strong>Birleşik &Ouml;deme&rsquo;nin Romanya ofisi a&ccedil;ıldı</strong>
Aralık, 2021
Birleşik Ödeme’nin Romanya ofisi açıldı
DEVAMINI OKU
<strong>Birleşik &Ouml;deme&rsquo;nin Romanya ofisi a&ccedil;ıldı</strong>
Aralık, 2021
Birleşik Ödeme’nin Romanya ofisi açıldı
DEVAMINI OKU
<strong>Total&nbsp;İstasyonları&nbsp;Birleşik &Ouml;deme İle&nbsp;Dijital&nbsp;Nakit Y&ouml;netimine Ge&ccedil;iyor</strong>
Şubat, 2021
Total İstasyonları Birleşik Ödeme İle Dijital Nakit Yönetimine Geçiyor
DEVAMINI OKU
<strong>Borusan Lojistik &amp; Birleşik &Ouml;deme &Ccedil;&ouml;z&uuml;m Ortaklığı: eTA Kart</strong>
Ocak, 2021
Borusan Lojistik & Birleşik Ödeme Çözüm Ortaklığı: eTA Kart
DEVAMINI OKU
<strong>Pepsico &amp; Birleşik &Ouml;deme &Ccedil;&ouml;z&uuml;m Ortaklığı: Pepsico&nbsp;PaySafe</strong>
Aralık, 2020
Pepsico & Birleşik Ödeme Çözüm Ortaklığı: Pepsico PaySafe
DEVAMINI OKU
<strong>Brisa & Birleşik Ödeme Çözüm Ortaklığı: Brisalıyız Kart</strong>
Şubat, 2020
Brisa & Birleşik Ödeme Çözüm Ortaklığı: Brisalıyız Kart
DEVAMINI OKU
<strong>Albaraka T&uuml;rk &amp; Birleşik &Ouml;deme İş Birliği: N&ouml;bet&ccedil;i Transfer Fibabanka&rsquo;da</strong>
Ocak, 2020
Albaraka Türk & Birleşik Ödeme İş Birliği: Nöbetçi Transfer Fibabanka’da
DEVAMINI OKU
<strong>ASKİ &amp; Birleşik &Ouml;deme İş Birliği: Sumatik Kiosklar</strong>
Ocak, 2020
ASKİ & Birleşik Ödeme İş Birliği: Sumatik Kiosklar
DEVAMINI OKU
<strong>Hatay B&uuml;y&uuml;kşehir Belediyesi Birleşik &Ouml;deme İş Birliği: Hatay Halk Kart</strong>
Ocak, 2020
Hatay Büyükşehir Belediyesi Birleşik Ödeme İş Birliği: Hatay Halk Kart
DEVAMINI OKU
<strong>Başkentgaz &amp; Birleşik &Ouml;deme İş Birliği: Evde Dolum Projesi</strong>
Ocak, 2020
Başkentgaz & Birleşik Ödeme İş Birliği: Evde Dolum Projesi
DEVAMINI OKU
<strong>TESK &amp; Birleşik &Ouml;deme İş Birliği: TESK Kart</strong>
Ocak, 2020
TESK & Birleşik Ödeme İş Birliği: TESK Kart
DEVAMINI OKU
<strong>Fibabanka Kredi Taksit &Ouml;demeleri Vatan Bilgisayar&rsquo;da</strong>
Ocak, 2020
Fibabanka Kredi Taksit Ödemeleri Vatan Bilgisayar’da
DEVAMINI OKU
<strong>Petrol Ofisi &amp; Birleşik &Ouml;deme &Ccedil;&ouml;z&uuml;m Ortaklığı: AutoMatic Lojistik ATM Card</strong>
Ocak, 2020
Petrol Ofisi & Birleşik Ödeme Çözüm Ortaklığı: AutoMatic Lojistik ATM Card
DEVAMINI OKU
<strong>Paysend &amp; Birleşik &Ouml;deme İş Ortaklığı</strong>
Ocak, 2020
Paysend & Birleşik Ödeme İş Ortaklığı
DEVAMINI OKU
<strong>Başkentgaz &amp; Birleşik &Ouml;deme İş Birliği: Gazmatik Kiosklar</strong>
Ocak, 2020
Başkentgaz & Birleşik Ödeme İş Birliği: Gazmatik Kiosklar
DEVAMINI OKU