Webrazzi Fintech 2019

 

Ülkemizdeki finans sektörünü buluşturan ve bankacılıktan e-ticaret firmalarına kadar büyük bir kapsama alanına sahip, hepimizin ödeme alışkanlıklarını değiştiren teknolojilerin yeni adı olan fintech’in gelişimi, evrimi ve geleceği 11 Aralık’ta Webrazzi Fintech’te sektörün önde gelen isimleri tarafından konuşuldu.

Webrazzi Fintech 2019 konferansında “Açık Bankacılık konsepti ve API iş ortaklıkları” isimli ve Ahmet Buğra Ferah‘ın moderatörlüğünü üstelendiği panelde Türkiye İş Bankası Dijital Bankacılık Birim Müdürü Halim Memiş ile birlikte söz alan Birleşik Ödeme CEO’su İlker Sözdinler konuşmasında;

Mevzuat değişikliğinin e-para şirketleri için çok önemli olduğunun altını çizerek, bu sayede 2005 yılında çıkan yasanın eksikliklerinin giderildiğini de belirtti. Tüm e-para şirketlerinin Merkez Bankası’na bağlandığını da paylaşan Sözdinler, açık bankacılığın ön adımlarının geldiğini de sözlerine ekledi.

2020 yılında yeni ürün ve hizmetlerle birlikte ekosistemin gelişeceğini ve bu gelişim ile birlikte çeşitli hizmetleri sunmak için bankaların API’larını kullandıklarını da paylaştı. Şu an için 20 Bankanın API’larını kullandığını belirterek, gelecek için kendilerini Fintech As A Service  ( FAAS) olarak konumlandırdıklarını da belirtti.